
TV Novi Bečej
TV Novi Bečej
Redakcija TV Novi Bečej | 23. novembar. 2018. | 13:39 | Poljoprivreda
U multifunkcionalnoj Sali Doma kulture opštine Novi Bečej održano je predavanje i obuka na temu štetočine pod nazivom muškatlin plavac. Ova invazivna vrsta leptira, kao i same muškatle, potiče iz Južnoafričke Republike, objasnila je Milka Glavendekić, profesorka Šumarskog fakulteta u Beogradu, sa Odseka za pejzažnu arhitekturu i hortikulturu i dodala da je muškatlin plavac u Evopi poznat od 1988. godine, a od pre dve godine i u našem regionu: „Od Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, u Bugarskoj, takođe, poznat je u Grčkoj, Makedoniji i smatramo da je jako važno da naša stručna javnost bude upoznata sa ovom vrstom. To je mediteranska vrsta, vrsta toplih krajeva, ali u našim uslovima ona može da se uveze, da dođe zajedno sa sadnim materijalom ili reproduktivnim materijalom za proizvodnju muškatli i to je upravo ono što želimo na vreme da javimo i obavestimo stručnu javnost, a i ljude koji iz hobija gaje muškatle.“
Ovo predavanje održano je u okviru projekta realizovanog u sklopu programa mera za 2018. godinu, a koji podržava Ministarstvo poljoprivrede i Uprava za zaštitu bilja, dodala je profesorka Glavendekić. Na osnovu rezultata istraživanja zaključeno je da ga na našim prostorima još uvek nema, ali veliki rizik predstavljaju turisti koji ga nehotice mogu uneti u zemlju, kaže Milka Glavendekić: „Turisti vole da donesu neku biljku ili pelcere, neku reznicu sa svog putovanja kao uspeomenu i suvenir, a ova vrsta živi na jedan skrovit način, teško ju je identifikovati i može vrlo lako da se unese. Osim toga, proučavali smo ove godine njen životni ciklus u Crnoj Gori gde se ona već odomaćila i ustanovili smo da se upravo sa vremenom kada je najveća turistička sezona, poklapa i let ovog leptira. On može slučajno da uleti automobil i da ga donesete i bez biljaka, ali može da se donese i sa biljkama.“
Muškatlin plavac hrani se svim biljnim delovima, a u određenoj fazi razvitka nalazi se unutar stabljike, pa ga je nemoguće primetiti. Najbolji način za rešenje ovog problema ukoliko do njega dođe jeste, kako kaže, rano javljanje nadležnoj službi: „Da jave inspektoru, Upravi za zaštitu bilja, Šumarskom fakultetu, imaće i moj kontakt, jer sam ja zadužena za taj deo posla i eto, stojimo na raspolaganju svojim znanjem da pomognemo. Dakle, to rano javljanje, da se primeti strana, invazivna vrsta što pre je od krucijalnog značaja.“
U dogovoru sa proizvođačima biopesticida moguće je pronaći odgovarajući biološki i ekološi proizvod kao meru zaštite protiv ove vrste leptira, zaključila je Milka Glavendekić.
U Novom Bečeju otvoren Prodajno-servisni centar firme Agrotech
Danilo Gurjanov | 1. 10. 2021.
Nedimović i Božić posetili poljoprivrednike u Novom Bečeju
Sanja Milenković | 1. 10. 2021.
Pokrajinski fond za razvoj poljoprivrede raspisao 11 novih konursa
Danilo Gurjanov | 22. 9. 2021.
Na 8. „Poljo-festu“ predstavljene i mašine proizvedene u Novom Bečeju
Sanja Milenković | 31. 8. 2021.
U petak, 27. avgusta, u okviru „Velikogospojinskih dana“ otvoren je i 8. po redu „Poljo-fest“, …
Pokrajinski sekretar Čedomir Božić razgovarao sa novobečejskim poljoprivrednicima
Danilo Gurjanov | 23. 7. 2021.
Donet pravilnik o podsticajima za podizanje višegodišnjih zasada vinove loze
Sanja Milenković | 4. 6. 2021.